П'яний за кермом - злочинець?

П’яний за кермом – злочинець?

П'яний за кермом - злочинець?

01.07.2020 року набрав чинності Закон України №2617-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень» (далі – «Закон №2617-VIII»). Вищевказаним законом були внесені зміни до деяких актів законодавства, зокрема до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального процесуального кодексу України та Кримінального кодексу України.

Найбільш обговорюваним питанням стало те, що Закон №2617-VIII передбачає, зокрема, віднесення дій щодо керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння до кримінальної юрисдикції. Раніше такі дії підпадали під ознаки складу адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Однак, до вказаної статті Законом №2617-VIII були внесені відповідні зміни, а в Кримінального кодексу України з’явилася нова стаття 286-1, яка отримала назву «Керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції».

Наразі, диспозиція статті 286-1 Кримінального кодексу України передбачає наявність чотирьох, незалежних один від одної, підстави для притягнення особи до кримінальної відповідальності, зокрема:

  1. Керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції;
  2. Передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп’яніння чи під впливом таких лікарських препаратів;
  3. Відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку медичного освідування на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції;
  4. Вживання водієм транспортного засобу після дорожньо-транспортної пригоди за його участю алкоголю, наркотиків, а також лікарських препаратів, виготовлених на їх основі (крім тих, що входять до офіційно затвердженого складу аптечки або призначені медичним працівником), або після того, як транспортний засіб був зупинений на вимогу поліцейського, до проведення уповноваженою особою медичного освідування з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, чи до прийняття рішення про звільнення від проведення такого медичного освідування.

У свою чергу, санкція статті 286-1 Кримінального кодексу України передбачає штраф від однієї тисячі (17 000 грн) до двох тисяч (34 000 грн) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк до трьох років. При повторному вчиненню: штраф у розмірі до трьох (51 000 грн) тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк від двох до трьох років.

Водночас з цим, згідно відомостей, які містяться на офіційному сайті Верховної Ради України, 02.07.2020 р. Президентом України було підписано Закон №720-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв’язку з прийняттям Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень” (далі – «Закон №720-ІХ»).
Вказаним Законом №720-ІХ виключено підпункт 171 Закону №2617-VIII, який вводив в дію ст. 286-1 Кримінального кодексу України.
Отже, на теперішній час, керування автомобілем в стані сп’яніння є адміністративним правопорушенням, передбаченим ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення і відноситься до адміністративної юрисдикції справ.